Linnea Thulin och Matilda Sandqvist sorterar träningskläder i ett av skolans rum. ?Foto: Pauline Bengtsson

Linnea Thulin och Matilda Sandqvist sorterar träningskläder i ett av skolans rum. ?Foto: Pauline Bengtsson

Elever får praktisera omsorg enligt skolans mål

"Detta är på riktigt"

Av
Pauline Bengtsson

YSTAD. I dag ger lärare och elever på vård- och omsorgsprogrammet dansundervisning på boendet för nyanlända på Ystad spa- och konferens. Undervisningen följer kursmålet om utanförskapets problematik.
Initiativet kommer från en av klassens lärare, Christa Kämpe, som under julledigheten fick en idé om hur hon kunde knyta målen på vård- och omsorgsprogrammet med hjälpande verksamhet för nyanlända.
"I enlighet med våra mål"
– Jag arbetar som yoga- och dansinstruktör vid sidan om mitt arbete på vård- och omsorgsprogrammet och vet att många yogainstruktörer runt om i landet har arrangerat yogalektioner på boenden för nyanlända runt om i Sverige. Jag såg en möjlighet att få våra elever att komma ut i verkligheten och samtidigt arbeta i enlighet med våra mål, säger Christa Kämpe.
I förra veckan startade elever en insamling av träningskläder och gymnastikskor i både barn- och vuxenstorlek och på onsdag håller Christa Kämpe två danslektioner på  boendet på Ystad spa tillsammans med elever från vård- och omsorgsprogrammet.
Eleverna får praktisk erfarenhet
– Våra elever får praktisk erfarenhet av det hälsopedagogiska målet om delaktighet och även inom vårt fördjupade arbete inom psykiatrin om utanförskapets problematik genom insamlingen. Samtidigt får de möta människor i behov av sysselsättning för att undvika depression och passivisering, säger Christa Kämpe.
Linnea Thulin och Matilda Sandqvist är två av eleverna som har hjälpt till med både uppstarten av Facebooksidan och sortering av kläder.
– Det känns bra att kunna göra någonting för att skänka lite glädje, säger Linnea Thulin.
 

Christa Kämpe, till höger, tog initiativ till att hennes elever på vård- och omsorgsprogrammet, skulle samla in träningskläder till flyktingboendet på ystad spa- och konferens. Foto: Pauline Bengtsson

Christa Kämpe, till höger, tog initiativ till att hennes elever på vård- och omsorgsprogrammet, skulle samla in träningskläder till flyktingboendet på ystad spa- och konferens. Foto: Pauline Bengtsson

Publicerad 25 January 2016 15:45